BLOG

WPŁYW GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ NA ORGANIZM DZIECKA

Gimnastyka artystyczna nie należy do najprostszych dyscyplin sportu. Jest to rodzaj aktywności dedykowany wyłącznie dla dziewcząt. Polega ona na opanowaniu licznych elementów, oraz połączeniu ich wraz z manipulacją przyborów. Osiągnięcie tego wymaga wysokiego poziomu koordynacji ruchowej. Jest możliwe jedynie dzięki regularnym treningom.

Lekcje gimnastyki artystycznej polegają na wykonywaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych, rozciągających, gibkościowych, oraz skocznościowych, a także koordynacyjnych. Treningi świetnie rozwijają  cechy motoryczne dziecka. Udoskonalają równowagę statyczną i dynamiczną. Uczą trzymania prawidłowej sylwetki ciała, co zapobiega w przyszłości wadom postawy. Regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające chronią organizm przed kontuzjami i urazami, ponieważ ciało staję się bardziej elastyczne. Dodatkowo niwelują przykurcze w mięśniach, a to powoduje zwiększenie zakresów ruchomość w stawach. Ćwiczenia z elementami gimnastyki to również zadania siłowe, dzięki którym zwiększa się siła mięśniową, a to pozwala na wykonywanie dynamicznych ruchów i kombinacji.

Gimnastyka artystyczna jest dyscypliną wszechstronnie rozwijająca. Oprócz rozwoju zdolności ruchowych, uczy systematyczności, zorganizowania, a przede wszystkim daje ogrom radości. Poczucie zadowolenia i szczęścia ma związek z wydzielanymi podczas każdej aktywności fizycznej endorfinami. Ruch pobudza rozwój całego organizmu. Sprawniej zaczyna działać układ krążeniowo-oddechowy oraz trawienny. Ruch stymuluje do rozwoju także układ nerwowy – kształtując ośrodki w mózgu odpowiadające za poczucie równowagi i koordynację. Zajęcia z gimnastyki artystycznej doskonalą słuch muzyczny, ponieważ wiele ćwiczeń wykonywanych jest w rytm muzyki. W późniejszych etapach zaawansowania, uczestniczki zajęć uczą się układów taneczno-akrobatycznych do muzyki, co pozwala rozwijać ich muzykalność.

Gimnastyka jest idealnym fundamentalnym sportem. Podstawowe, sportowe umiejętności, których nauczy się Twoje dziecko, można przenieść i wykorzystać w każdym innym rodzaju aktywności. Są to świetne zajęcia, które dają podstawy do innych dyscyplin.

Podsumowując, gimnastyka artystyczna to rodzaj aktywności fizycznej, która niesie za sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • Rozwija zdolności motoryczne, takie jak: gibkość, szybkość, zwinność, skoczność, koordynację ruchową, oraz siłę
  • Zapobiega urazom
  • Zwiększa wydolność krążeniowo-oddechową
  • Uczy kontaktów z rówieśnikami
  • Poprawia i uczy prawidłowej sylwetki ciała
  • Doskonali pamięć ruchową
  • Uczy dyscypliny, systematyczności, cierpliwości i odwagi

Piśmiennictwo:

  1. https://www.body-challenge.pl/artykul/wplyw-gimnastyki-na-rozwoj-zdolnosci-motorycznych
  2. https://rehamedica.pl/dlaczego-rozciaganie-u-dzieci-jest-wazne
  3. Porównanie poziomu koordynacji ruchowej oraz skoczności młodych zawodniczek gimnastyki artystycznej i ich nie trenujących rówieśniczek-Włodzimierz Starosta, Karolina Podciechowska. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku. Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp.